Merhaba kendimi iyi bir dizi düşkünü şeklinde tanımlayabileceğimi düşünüyorum.
Tabiki her popüler diziyi izleyenlerden değilim, yerine bazı seriler ve belli tiplerde dizileri seyrediyorum. Sevdiğim diziler genelde birbiri ile bağlantılı bu da bu dizilerden birini hoşuna gitmiş birinin diğer dizileride büyük ihtimal hoşuna gideceği anlamı taşır. Başlıyoruz.

twit1

İlk bölümde bağımsız dizilerden bahsetmek istiyorum

 • IT Crowded
  IT Crowded ilk yabancı dizi göz ağrılarımdan, özel bir değeri olan dizi. Nedeni çok müthiş veya mükemmel senaryosu olduğu, insanı sürüp götürdüğü veya karakterlerin süper olduğundan değil, sadece IT’cileri temel aldığı için ve karakterlerin bana çok da uzak olmadığını hissettiğim için. IT Crowded Ingiltere merkezli yayınlandı ve 4sezon +1 final bölümü bulunuyor. Deneyebilirsiniz, ilk 2 bölümden tutmadı ise çok zorlamaya gerke yok
 • Lie to Me
  Benim tarzıma hiç uymadığı halde Müthiş oyunculuklar , ilginç senaryo, çok ilginç özellikleri ile gerçekten sürükleyici ve merak uyandırıcı bir dizi. Micro Gesture konusunda biraz ilgili iseniz tam sizin diziniz. Sadece 3 sezon süren bu diziyi bir çırpıda bitirdim diyebilirim. Diğer bütün cinayet / dedektiflik dizilerinden biraz farklı. İlk bölümde ne demek istediğimi anlayacaksınız.
 • Mentalist
  2.sezon izlemeye başladığım ve 7. sezonun sonuna kadar haftalık takip ederek izledim. Şuan için bu kadar uzun süre düzenli takip ederek izlediğim tek dizi. Bir dedektiklif/polisiye konusunu temel almış olsa da  Patrick Jane’nin müthiş oyunculuğu ve ilginç özellikleri ile 5 sezon (red john’un sonuna kadar) çok ilgi ile izletti. Son 2 sezon biraz daha klasikleşmişti ama oyunculara o kadar alışmıştım ki , finaline kadar izledim. Farklı bir dedektiflik (biraz duygusal hatta) izlemek isterseniz.. (Bu diziyi bana Melek abla tavsiye etmişti, buradan yad edeyim (Yunus’un Ablası olan))
 • Rissoli & Isles
  Dedektiflik dizisi olan ama 2 farklı karaktere bu kadar iyi oturtulmuş ve dengeli giden sanırım pek dizi yoktur. Bunun en büyük mimarı tabiki serinin kitap halindeki halinin yazarı Tess Gerritsen’in romanından uyarlanmış olması. Sadece 1 senedir izliyorum ama haftalık takipcisiyim, keyfle izliyorum.
 • The X Files
  1993-2001 yılları arasında yayınlanmış benim için çok çok özel olan bir dizi. Özel olmasının nedeni ilk izlediğim dizi olması, ayrıca çocukken izlediğim tek dizi olması ayrıca büyük ihtimalle kaliteli dizi kültürü ile dizi alışkanlığını kazandıran dizi olmasından kaynaklanmaktadır. 2000’li yıllarda yani 10-11 yaşında iken TGRT gece kuşağında babamla izlerdik,  bu arada babamla izlediğim ilk ve tek dizi olmasıda özel bir anlam ifade etmektedir. Genelde mystre ve özel güçleri olan varlıklarla uğraşan dedektifler olsa da, The X-Files ile aramdaki özel bağı hep korumuşumdur. Benden yaşca büyük olan bir dizi sever abim, X-Files bu dizilerin hep başlangıcıdır der, belki doğrudur. İçinde çok ciddi korku, şidden vb barındırdığı için çocuklara izletmek veya izlemek konusunda 2 kere düşünmenizi tavsiye ederim.
 • Person of Interest
  Eğer Sherlock’u saymazsak (neden saymadığımız Sherlock bölümünde) hayatımda gördüğüm en yaratıcı / en ilgi çekici / en süpriz anları olan dizi diyebilirim. 3-5 dizi birleşse bir POI etmez. POI konusunun bana yakın olması nedeni ile de özel bir his ve bağlılığım var. Karakterler önemli ve güzel ama asıl ilgi çekici olan konu ve olaylar. Eğer ilgi alanınıza teknoloji bilgisayar vb giriyorsa bir bakmalısınız.
 • Sherlock (BBC)
  Sherlock çok özel bir dizi, aslında dizi demek yanlış mini series demek lazım. Tüm bildiğiniz dizilerden ayırıp farklı bir yere koyabilirsiniz, koymalısınız. Çekimleri, hikayesi, senaryosu, oyunculuklar hepsi birbirinden iyi birbirinden kaliteli. Bence Sherlock dizi dünyasının bir çıt üzerinde. Bunun bir etkisinin ticari kaygı gütmemesi (BBC Yapımı) senede 3 bölüm yayınlanması (bazen 2 senede 3 bölüm) ve tabiki Arthur Conan Doyle ‘nın Sherlock Holmes romanlarını temel alması gösterebiliriz. Bence herkesin izlemesi gereken “must” bir dizi. Sakın Sherlock Holmes filimleri ile karıştırmayın, bu ayrı, bu özel.

Alttaki 2 diziyi yazmakla yazmamak arasında kaldım, benim için çok çok özel değiller ama güzel sayılabilirler.

 • The Big Bang Theory
  Popüler olup bu listede ismi olan tek dizi sanırım big bang theory olacaktır. Konusu ilginç ve güzel. Karakterleri oturmuş ve ben bir penny aşığıyım. Ama 5.sezondan sonra (Howard evlenip uzaya gidince) TBBT’yi bıraktım. O günden beri de izlemiyorum. Yine de hoş bir seda dır.
 • Chuck
  Bir çırpıda keyfle izlediğim bir dizi. trajikomik ajan diziside diyebilirsiniz. Sarah Walker  özellikle çok ilgi çekiyor. Lakin 5 sezon izleyip dönüp baktığımda diğer diziler gibi aklımda kalan çok karakterislik bir durumu yok. Boş zamanınız varsa deneyebilirsiniz.

MARVEL

İkinci Bölüm 1. Kısım Dizi Serileri olarak ilk göz ağrım olan Marvel’dan bahsetmek istiyorum. ABD’ye gittiğimde basılı çizgi romanlarını da aldığım marvel çizgi romanlardan uyarlama diziler ve karakterler ile diziler yapmaktadır. Aynı şekilde çok enfes sinema filmleride çeken marvel’ın hayranlarıda takipçileride sitelerde bilgileride çoktur.  Marvel serisi sevdiğim serilerdne biridir, ben filmlerinide dizilerinide izliyorum. Marvel’ın bana göre en önemli yani birden fazla dizide ayrı ayrı karakterleri işleyip sonra senaryoyu toplaması filmler vb aracılığı ile bağlaması. Yani film 0 dan başlamıyor altında 2 sezonluk 2-3 diziye dayanıyor, böylece herşeye tanıdık oluyorsun ve tabiki aldığın keyf artıyor

 • Agents of S.H.I.E.L.D.
 • Agent Carter
 • Daredevil

Ayrıca marvel’in tüm filmlerine şuradan ulaşabilirsiniz.

DC

DC Comics aslında varlığı çok çok eskilere dayanan ve bildiğimiz birçok efsane yapımın gerçekltirden şirketmiş. Ben kendilerini Arrow ile tanıdım. Flash ile tanışıklığımız devam etti. Şimdilik iyi bir seriler. Çok tarihsel bölümler olmasa da veya ne yapacakları belli olmayacak şekilde ilerleselerde ilerde daha popüler olacak ve seyir zevki yüksek diziler ortaya çıkarabileceklerini düşünüyorum.

 • Arrow
 • Flash
Reklamlar