Bu yazıda Bilgisayar Mühendisliği veya Yazılım Mühendisliği son sınıf öğrencileri okul dışında mesleki olarak ne yapabilir sorusuna cevap arayacağız.

İlk önce Tubitak Projelerinden bahsetmeliyiz. Her son sınıf öğrencisi kabul edilene kadar (her 2 ayda 1) Tubitak 2241A’ya başvurması gerekir. Bu destek programından bir destek alınmalı. (Son sınıf değilse 2209)

IBM Yazılım Akademisi’ne veya IBM Hacketon’lara katılınabilir. Bunlara katılmak için çok büyük bir çaba gerekmediği halde gezme kısmı iyi olabilir.

IBM Smarter Planet for Student kapsamında 3000$’a kadar destek alınabilir veya Bluemix ile ilgili proje yapıp 1000$’a kadar. Ve yapılmalı bence çok zor değil. İngilice Şart tabi.

İnnovasyon Haftası – Tet Proje Baharı – Odtü Android Günleri ‘nden birine bu üsteki destek programlarında yapılan projelerden biri ile başvurulması ve kabul durumunda güzel olur.  5 Yıldızlı Otelde 3 gün tatil şeklinde 😀

Scheineder Electric GoGreen in the City projesine başvurulabilir. En azından ingilizce mülakat deneyimi olur 🙂

Akademik Bilişim – MTS gibi Akademik Bildirilere 1-2 bildiri ile katılmak gezmek açısından çok iyi olur.

Bunların Dışında IBM BSRE ‘ye kesinlikle başvurmanı öneririm.

TeknoGirişim ‘de kesinlikle başvurulacak programlar arasında olmalı.

Bunlar ders dışında tüm senenizi alacak ve güzel bir sene geçirip , iyi bir network yapma imkanı doğuracak ve bununla birlikte iyide gezmiş olacaksınız.

Başarılar 🙂

Reklamlar