Bu yazıda 16-18 Mart tarihleri arası Kocaelinde yapılan Fırat Üniversitesini temsilen katıldığımız 9. BİLMÖK etkinliğinden aklımda kalanları anlatmaya çalışacağım

Merhaba Bu sene(2013) 9.Yapılan BİLMÖK (Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresi)’ne Fırat Üniversitesini temsilen resmi katılımcı olarak katılan 3 kişiden biriydim. Kongre’nin tüm safhalarında gördüklerim ve düşündüklerimin bir özetini bu yazıda bulabilirsiniz.

İlk olarak söyleyeceğim kesinlikle müthiş bir organizasyondu. Organizasyonu iyi olduğunu iddia eden tüm kulüpler BİLMÖK’e katılanlar ile konuşmalı iletişime geçmeli. Hem hem tanıştığımız, hem eğitim aldığımız hem çok koşturduğumuz çok güzel 3 gün geçirdik.

BİLMÖK koşuşturmamız İstanbul üzerinden Kocaeli’ne geçmemiz ile başladı. İlk gün konferans öncesi kurulan  standları gezdik; Anasponsor bilgeadam, denizbank, sadecehosting, en ilgi çekici olanları idi. OBSS, Linux Açık Kaynak ve CardSmart ise özel ilgimden dolayı en çok ilgilendiklerim oldu. Standlar teknik değil daha çok tanıtıma yönelik idi, bilgeadamdan kendime eğitim bulamam tam anlamı ile düş kırıklığı oldu (ilgi alanları farklı  olunda). Bu sonuç Bilge Adam’ın eğitimleri genel olarak temel ve orta düzeyde olmasından kaynaklandı. Sponsorlardan aldığımız eşantiyonlar (Sena’nın kulakları Çınlasın

) hoşumuza gitmedi değil 🙂 700 Mühendisin olacağı bir yere stand görevlisine mühendis değil İnsan Kaynaklarından görevli gö

nderen şirketlere de selam olsun tabi.

Etkinlik Bilgisayar Mühendisliği Oda’sı başkanının konuşması ile başladı. Konuşmanın geneli Bilgisayar Mühendisinin haklarını koruma üzerine olsa da, satır alaların da hoşuma gitmeyen bazı meselelerde vardı. Bilgisayar Mühendisliği diploma üzerine kurulan bir meslek olmamalı; meslek şartları ve meslek hakları iade edilse bile aşırı bir bilgisayar mühendisliği milliyetçiliği yapılmaması taraftarıyım. Ayırmak/soyutlaştırmak/farklılaştırmak bizim mesleğimizin bir parçası olmamalı

_

_ 

BİLMÖK’de gerçekleşen oturumları 2 parçaya ayırabilirım. Sponsor oturumları içerisinde bana çok farklı bir bilgi/ufuk katan birşey maalesef olmadı, genel olarak içerik tanıtım + bilgiye yönelik idi ama ilgili şirketin konusunda biraz bilginiz varsa size çok birşeyde katmıyor açıkcası. İlgili konuda pek bilgisi olmayan bir aday için ise çok güzel olarak. Örnek vermek gerekirse SadeceHosting Sponsor Oturumunda Cloud’u, hizmet verdiği hibrit ve cloud hosting sistemlerini vb anlattı. Konu hakkında temel bilgim olduğu için üzerine pek birşey katmadım.

_
_

ibm

İkinci Kısım ise sponsor olmayan oturumlar.  Bu oturumlarda hem ufuk hem bilgi hem kişisel gelişim için çok şeyler öğrendiğime inanıyorum. Sponsor Oturumu olmayan oturumlar arasında ilk sıraya  IBM’den Jale Akyel’in oturumunu koyabilirim. Jale Hanım IBM’in gelecek öngörülerini ve  Smartcity’i mantığını anlattı ve seminer sonrası küçük diyaloglarımız da çok keyif verici idi. İki no’ya Google’dan Murat Yatağan’ı koyabilirim. Online yapılan seminer sınıfında olan bu konuşma; hem google açısından hem genel olarak iş yaşamına bakış açısından çok güzel şeyler öğretti. Malcom Gladwell’in kitaplarında okuduğum ideal/farklı şirket mantığını google’dan birisinin konuşmasında canlı duymuş oldum. Google’nin arama dışındaki diğer alanları hakkında da bilgi almak güzeldi. Üçüncü No’ya Linkedin’i koyabilirim. Ali Rıza Babaoğlan linkedin’i sektörde nasıl iş değişikliği yaptığını vb gayet keyfli bir şekilde anlattı. ilk 3’den sonra bir sırılamam olmasada Markafoni yine ilgi çeken trend sunumlarından birini yaptı. Hiç alakam olmadığı halde ilk 3’e almadığım OyunDer ve Mevlüt Dinç’in oyun üzerine konuşmaları ise çok olumlu tepkiler gördü. Girişimcilik ile ilgili kısımlar ise ilgimi çekmediği için listeme almadım.

Microsoft ve Nazif Berat’ı ise geri dönüş otobüs saatlerinden dolayı katılamadığım için yorumlayamayacağım.

    

Biraz organizasyondan aklımda kalanları ileteyim 270 tane resmi davetli varmış. 270 kişinin yemeği ağırlanması kalması servisi gerçekten büyük iş. Sponsorlardan para almak yetmiyor, alınan paranın verimli kullanılması da var. Ekibin ayarlanması organize edilmeside var. Çok büyük bir iş. Başta Kocaeli Bilgisayar Kulübü başkanı Emre Erkiş olmak üzere bizle ilgilenen Kadir ve orada tanıştığımız Elazığlı arkadaşımız Muhittin’e çok çok teşekkür ederim. Müthiş bir iş çıkardılar. Özellikle telsiz sistemi müthiş iş gördü. Uykusuz geçen aylar’ın yorgun ve bitkin geçen günlerin gerçekten semeresini aldıklarına inanıyorum. 9.Bilmök en az birkaç yıl daha tüm bilmök’ler arasında örnek gösterilecek bir organizasyon olacaktır.

Yazının İlgili bölümü geçtiği halde Deniz Akademi’nin son gün yaptığı ve diğer kişisel gelişimlerden gerçekten farklı bir sunum olup başarısızlığı alatan sunumu aklımdan çıkmamışsa bu yazıda ismi geçmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bu yazıda yazayım mı yazmıyayım mı bilemediğim 2 şey daha var. 10.BİLMÖK Yönetim Kuruluna Fırat olarak aday olduk ama maalesef (komşu kayırmaca / iş içler ve siyaset) kaybettik. Elimizden geleni yaptığımıza inanıyoruz. Aynı tarih’de gerçekleştirilen ACM öğrenci Kongresi ile tarihlerin çakışması ise Türkiyede Bilgisayar Müh / Bilişimle ilgili bölüm öğrencileri açısından hoş olmadığı kanısındayım.

İstanbul Gezisi

BİLMÖK tespitlerim genel olarak böyleydi, BİLMÖK’e istanbul üzerinden geçtiğimiz için 1 gün bilmök öncesi 1 günde sonrası istanbul gezme şansımız oldu. Olur da tekrar gezi yapmam gerekir veya sizin gerekirse diye yaptığımız gezinin bir listesini buraya da yazmak istiyorum.

Cuma:
Saat 3’de Uçaktan İndik
Saat 5’de Eşyalar Ev / Yurt’a bırakılmıştı Üsküdar’a yola çıktık
Saat 6-8 Mihrimah Sultan / Valide Sultan Camii’leri ve Kız Kulesi Gezmemizi bitirdik  (Otobüsle kız kulesinin önünde inip üsküdara yürüdük)
Saat 8-9 Üsküdar Beltur PaşaLimanı Yemek ( 2 Boğaz Köprüsünün görüldüğü yer)
Saat 9-11 Kadıköy’den Ev/Yurt

Cumartesi Sabah’dan Kocaeli, Pazar Kocaeli, Pazartesi 3’e kadar Kocaeli.

Pazartesi:
2’de İstanbul Harem’e Geliş
3’de Beşiktaş
3-5 Microsoft + IBM Ziyaretleri
6:00 Kanyon
6:30 Metrocity
7:00/8:00 Taksim
8:00 /9:00 Galata Kulesi
10:00 Karaköy Vapuru ile Kadıköy
10:00 / 11:00 Kadıköy + Boğa + Moda Gezmesi + Ev/Yurt

Salı:
10:00 Kadıköy
10:00/11:00 Vapur ile Beşiktaş + Kısa bir Beşiktaş Turu + Dolmabahçeye geçiş
11:00-02:00 Dolmabahçe Gezmesi ve Kabataş’a yürüyüş
12:00-16:00 Tramvay ile Sultanahmet + Ayasofya + Yerebatan + Yemek
16:00 – 17:00 Taksi ile Şişhane + 4.Levent Safir’e
18:00 -20:00 Safir Tepe + 4 Boyutlu Sinema
20:00 – 22:00 Mecidiyeköy Cevahir Gezmesi oradan Ev / Yurt’a geçiş.

Çarşamba kahvaltı yap uçağa yetiş 🙂

Bu gezi’de benimle birlikte olan Gökhan Yılmaz‘a  ve Eda Sena Karaağaçlı’ya Teşekkürler.

Reklamlar