uPortal’da skin değiştirme tam bir işkenceye dönüşebilir çünkü skin mantığı epey farklı. Bu yazıda bu mantık anlatılıp değişikliğin nasıl yapılabileceği üzerine durulacak.

uPortal Performansı arttırmak için css ve js’lere bir dizi işlemden geçirmektedir.

Tomcat klasörüne göre değerlendirirsek; webapps/uPortal/media/skins/temaismi/skiismi/scss klasöründeki dosyalar temanızın ana özelliklerinin belirlendiği kaynak dosyalarıdır. Yani tüm tema Style’in merkezinde buradaki dosyalar bulunmaktadır. Bu dosyalar uPortal start edilirken webapps/uPortal/media/skins/temaismi/skinsmi klasöründeki otomatik oluşturulan css’ler ile birleştirilip “xwYsBSn0elAJRsNNVWr9Yw.aggr.min.css” isimli bir cache css oluşur. Tarayıcı bu css aracılığı ile sayfayı dizayn eder; böylece sistemde %80’e yakın performans artar. Bu işleme Toggle Aggregation denir. Bu Cache belli bir süre ile sınırlıdır. Yani yaptığınız değişiklikler ancak  belli bir süreden sonra çalışacaktır. Bu bir developer için en kötü şeylerden biridir. Bunu engellemek için 2 adımlı bir çözüm önerilebilir.

1) Bu Cache işlemini tomcat yapmaktadır. Bundan dolayı tomcat’in cache’sini kapatmak zorundayız.

Bunun için tomcat’teki JAVA_OPTS dosyasına ek yapmalıyım.

-Dorg.jasig.resourceserver.utils.aggr.aggregated_theme=false
Ubuntu’da ise alttaki kod aynı işlemi yapmaktadır
JAVA_OPTS="$JAVA_OPTS -Dorg.jasig.resourceserver.utils.aggr.aggregated_theme=false"

Server’ı Restart Etmeyi Unutmayınız!.

2) Yukarda ifade ettiğimiz Toggle Aggregation özelliğini kaldırmamız gerekmektedir. 

Bunun için Portal Administrator’den Toggle Aggregation menüsüne gelin ve disable etmeniz gerekmektedir. Programı her start-stop yaptığınızda bu seçeneği tekrar disable etmeniz gerektiğini unutmayın.

Bu noktadan sonra temanızı editlemek için webapps/uPortal/media/skins/temaismi/skinsmi klasöründeki css’leri değiştirerek aynı anda sayfayı refresh ederek yeni halini görebilirsiniz.

Reklamlar