Bu yazıda stajım ile ilgili notları paylaşacağım

Staj Bavurusu

IBM her sene nisan-mayıs aylarında belirlediği bir tarihe kadar staj başvurularını kabul etmektedir. Staj başvurusunu http://www-05.ibm.com/employment/tr/ adresinden “IBM’de açık pozisyon”  arayın linkine oradan da intern summer istanbul/ankara vb linkler ile yaz staj başvurusu yapabilirsiniz. Staj başvurunuzu yaptıktan sonra IBM IK’den birilerine haftalık mesaj atıp, utanmadan sıkça rahatsız edip zorlamanız gerekmektedir. Maalesef gördüğüm kadarı ile IBM IK(Insan Kaynakları) IBM’in en zayıf halkası.. Biz sizi arayacağız, mesaj atacağız, sınav göndereceğiz gibi bilgiler doğru olabilir ama siz yinede her hafta telefon-mail vb zorlamayı sakın unutmayın. Temmuz’a kadar cevap bekleyen, hiç cevap gelmeyen arkadaşlarım var. (Tercihen 3-4. sınıf alıyorlar- veya tam zamanlı stajer alıyorlar)

Başka bir yol ise IBM Yazılım Akademisi Proje yarışmasında ödül alan ekipteki tüm grup üyelerin otomatik staj hakkı doğuyor.

Staja Gitmeden

Diğer birçok staj yerindeki gibi IBM  size eğitim vermez, direk proje verir ve ürünleri kullanmanızı isteyebilir. Eğitim’e rastlasanız bile(benim gibi) eğitim çok ağır ve üst düzey olacaktır temel birşeyler öğrenme ihtimaliniz pek yoktur. Staja gelmeden önce WAS portal kurulumu + DB2 Kurulumu, Was Portal’da RSA’da DB2 bağlantısı ile yapılmış bir projenin yayımlanması ve basit bir proje yapımını bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca Tivilo ailesi’ni teorik olarak bilin ve diğer IBM ürünlerini teorik olarka ne iş yaparlar bir göz atın.

Bunların yanında IBM Birçok ürününü redhat enterprise sunucularında kuruyor ve çalıştırıyor. İlgili sunucular size gui’li gelsede gelmesede kullandığını dökümanlarda terminal ile yapıldığından dolayı sizde linux terminali ile yapmalısınız. Gelmeden önce terminal öğrenmeli ve komutların en azından basic seviyede olanlarına hakim olmalısınız. Şuradan Bazı kodları bulabilirsiniz.

Bu tavsiye programlama altyapısı çok çok iyi olanlar için : IBM nerdeyse tüm ürünlerini SUSE ve RedHat üzerinde çalışma desteği veriyor. Bundan dolayı eğer gitmeden mümkünse suse ve redhat işletim sistemlerini indirin ve local sanal makinada kurmaya çalışın. sadece kurmak bile bir deneyim ve ciddi bir deneyim. Ve mümkünse içine WAS ve/veya DB2 kurun. Eğer tüm bu adımları aşmışsanız sizle tanışmak isteyen biri olmuş olurum. Son olarak yapacağınız basit bir jsp(eclipse) projesini o was’da deploy etmeniz. Bu paragrafın her hangi bir yerinde takılırsanız bana sorabilirsin.

İlk Hafta

ilk hata büyük ihtimalle musammalı davranıp üste ifade ettiğim bilgileri öğrenmenizi isteyeceklerdir. ama 1 hafta öğrenmek için yeterli değildir. Benim ilk haftamda DB2 ve WAS eğitimi vardı ve Eğitim gayet üst düzeydi, arada DB2 Academic Associate Certificate sınavı bile yapıldı. ilk hafta aldığım eğitimle IBM ürünlerinin nerelere uzandığını gördüm.

İkinci Hafta

Bu hafta size IBM’de kullanılan bazı işler hakkında küçük görevler vereceklerdir. Bu websitesi yapımı, dökümantasyon, basit kodlama vb olabilir. IBM sizi müşteri ilişkilerine kesinlikle karıştırmıyor. Bu noktada çok sert bir yapı var. Size verilen çalışmalar genelde ön hazırlık yada IBM içi çalışmalar olacaktır. Lütfen çok özen gösterip kısa sürede yapmaya çalışın. Yaptığınız kısımları da kaliteli yapmaya çalışın. Gerekiyorsa(gerekecek) ofis dışı saatlerde de uğraşın ve çok güzel sonuçlu işler yapmaya çalışın. Sizin bir daha ki senelerde referansınız o çalışmalarınız olacak.

Staj Boyu Yapılması Gerekenler

 • Her Mühendis-Görevli ile sıcak ilişki kur: Orada çalışan her mühendis üst düzey bir mühendisdir. Yani sen mezun olunca senin kaderini değiştirebilecek kadar güçlü tanıdıklara ve ilişiklere sahiplerdir. Onlarla iyi iletişim kurmaya çalış. kendini anlat, seni hatırlayacak noktalar belirt.
 • 20 gün bitsin yada akşam 5 olsun gideyim mantığı sizi mühendise kötü tanıtıcaktır. Mühendisten erken asla çıkmayın. İşinizi hızlıca bitirip yeni proje ve işler isteyin. Mühendise düzenli raporlar yazın(haftalık- iş usülü) çalışma hevesinizi onlara gösterin.
 • Sürekli not alın: Her gün, o gün öğrendiklerinizi ve yaptıklarınızı not alın. Notları haftalık tekrar edin.
 • Sorumlu Mühendisi araştırın: Artık herkesin linkedin hesabı veya biryerlerde profili var. Mühendisin ismini yazın ve araştırın çalıştığı yerleri öğrenin, muhabbet sırasında o yerlerle ilgili sorular sorun. Onlar çok deneyimlilerdir ama durduk yere anlatmazlar sorularınızla anlatmalarını sağlayın.  Tanıştık ve muhabbetiniz bir seviyeye geldikten sonra twitter-facebook-linkedin hesapları varsa onları eklemeyi unutmayın
 • Asla birşey biliyorum zannetmeyin. oradaki herkes de öğrenci oldu ve sizden 10-20 kat daha çok biliyorlar. hiç birşeyi biliyorum zannetmeyin öğretilen herşeyi dinleyin not alın.
 • Küçük bir şehirden geliyorsanız yanınızda 1 kutu yerel tatlılardan götürmeniz kadar doğal birşey olamaz, afiyet olsun 🙂
 • Staj arkadaşlarınız sizden az bilgi birikime sahip olabilir. onları küçümsemeyin ve yardımcı olun. Onlar ilerde iş arkadaşlarınız olabilir yada IBM’de staj yapıyor iseler büyük ihtimal kapasiteleri olan insanlardır ve ilerde onlarda sizin iş hayatınızda karar veren bir konumda oalbilirler.
 • Staj Defterinizi günlük Doldurmalısınız(müsvette’ye veya gerçek deftere)
 • Sorun, sormaktan çekinmeyin, en basit şeyleri bile sorun, utanmayın! utanır sormazsanız kendi başınıza debelenir boşuna zaman kaybedersiniz. Sorar sanız ise bak uğraşıyor olur. Tabiki aynı soruyu 3 kere sormayın ama bilmediklerinizi öğrenin.
 • İstemekten çekinmeyin korkmayın, hayır denmesinden tereddüt etmeyin. Çıkma teklif etmiyorsunuz eğitim ve iş hayatı bu. Gerekiyorsa Server isteyin,  program isteyin, kitap gördünüz mü izin isteyin alın. İsteyin! isteyenin 1 yüzü kara vermeyenin 2 yüzü.
 • Boş zamanınız olabilir ama asla ve asla o şirketin kullanmadığı veya ilgilenmediği bir alan-programlama dili- konu çalışarak o zamanınızı harcamayın. Oradaki mühendislerin uzmanlık alanları inceleyin ve o tür programlar kullanın ki kullanırken karşılacağınız sorunları yine hemen sorup öğrenebilesiniz.
 • Mühendis size iş veremyecek kadar yoğun olabilir. O zamana kadar gördüğünüz program-yapı ile ilgili kendinize bir proje hazırlayın ve bunu yapayım mı diye mühendis’e başvurun

Staj Biterken

 • Diğer aynı zamanda staj bitiren arkadaşlarınız ile toplanıp bir tatlı birşey almanız ve onun şirkette-birimde yenilmesi hoş olacaktır.
 • Stajınız içinde uzaktan yakından sizle ilgilenen iş veren eğitim veren sorularınızı cevaplandıran insanların yanlarına gidin ve teşekkür edin eğer yoklarsa mail ile teşekkürünüzü ifade edin.
 • Sizinle birebir ilgilenen mühendis(ler) le konuşun sene içinde de bir görev bir iş olursa yapmaktan mutluluk duyacağınızı bildirin.
 • Yarım kalan bir iş-proje varsa ve kendi başınıza tamamlayabilecek gibi iseniz, Staj sonrası tamamlayın ve mail atın.
 • Şirketin baskılı kalem-bardak gibi ürünleri varsa onlardan istemeye çekinmeyin 🙂 anı olarak kalsın

IBM Ürünleri kurulum kullanımı ile ilgili makaleleri yazilimakademisi.org sitesinin kaynakça kısmından ulaşabilirsiniz.

Reklamlar