Google Docs yeni hali ile syrc sağlanmış bir google Drive’a dönüştü, bende beğendim..

Bu Yazıyı google reklamı olsun diye yazmadım, malumunuzdur beğendiğim uygulamalardan söz ediyorum ki arkadaşlarımda kullansın, bkz Fences,Microsoft Publisher , Yslow , Handcraft.it vb vb. Bu yazıda öyle bir yazı olacaktır.

Yıllardır Google Docs’u kullanırım, gmail’ime entegre geldiğinden dolayı hem güvenli hem kolay kullanım sunduğuna inanırım. Box’da belki 3 aşağı 5 yukarı aynı görevi yapıyor ama google docs gmail’im sağındaki gadged’i ile hep daha kolay gelmiştir.

Her ne kadar tablo veya makro gibi word’ün ustalık işlerini gösteremese ve karıştırsa da edit’de yapılabilmekte idi. Bunun yanında edit ve viewer haklarıda google mailler üzerinde tanımlanması başka bir güzel yanı idi.

Drive diye google’ın hizmetine geçileceği uyarısı gelince erkenden geçip nedir ne değildir diye bir baktım. Bilgisayara yüklenen bir program ile, bilgisayarda seçtiğin dosyalar veya klasörlerdeki dosyaları yine aynı klasör sıralamasında sekronize eden, yani bilgisayarda düzeltme yaptı iseniz onu net’teki arşive aktaran veya başka bir bilgisayarda net’de düzenleme yaptığınız zaman kendi bilgisayarınızı açtığınızda onu sizin bilgisayarınıza aktaran bir program yükleniyor. Böylece Google’ın bu hizmeti ile Diğer drive programlarından nerdeyse pek farkı kalmıyor.

Tüm bunların yanında aslında çok göze batmayan ama varolan bir özelliğide versiyonlama, yani ilgili çalışmanızın eski hallerinide hatta hangi tarihte neler eklenmiş neler değiştirilmiş halini renklendirerek göstererek bulabiliyor olmanız. Bunun için File’dan “See reversion history” seçeneğine tıklamanız yeterli. Benim açımdan bu özellik en en en önemli özelliği drive’nin.

Docs’dan bir farkıda uzantı’ya dikkat edilmeksizin dosya yükleyebiliyor olmanız, yani tam bir hdd diski gibi kullanabilirsiniz. ve yaklaşık 30 farklı uzantıyı(içinde psd bile  var) online olarak açıp görüntülüye biliyorsunuz. Açıkcası merakımdan bir psd dosyasını yükleyip açtım sanki jpg olarak export edilmiş gibi görünmektedir. Word – Excel gibi popüler uzantılarda ise değiştirme-düzenleme işlemlerini yapabilmektesiniz.

Tüm bunların yanında Google Docs’da olduğu gibi viewer yada edit izinleri yine mevcut. Ayrıca ücret karşılığı ciddi miktarda dosya depolama alanıda alabilmektesiniz.

Android uygulaması varlığınıda unutmamak gerekir 🙂 Google’ın android uygulama yazma konusunda sıkıntısı olmayacağı zaten aşikar 🙂 Windows Phone ,veya IOS için şimdilik bir uygulama yok ama resmi sitesindeki açıklamaya göre IOS için uygulama yolda imiş.

Google her ne işe girerse girsin en iyi yaptığı özelliği arama oluyor, drive’de dosya içinde ve isminde de arama hem hızlı hem düzgün hem kullanışlı.

Bu konuda tek çekincem: Mail adresinizi  yada google drive dökümanlarınızı bir şekilde ele geçirmiş birinin oraya yükleyeceği bir spam veya virüs’üde google bilgisayarınıza yükleyip yüklemeyeceği. Bu konuda bilgisi olan varsa benlede paylaşsın lütfen.

Resmi Tanıtım Videosu ise

Reklamlar